Новини статии

Избор на домашен влагоуловител

Изборът на домашен влагоуловител (влагоабсорбатор) зависи от няколко ключови фактора, които ще ви помогнат да намерите подходящия модел за вашите нужди. Ето на какво да обърнете внимание:

1. Капацитет на влагоуловителя

Капацитетът на влагоуловителя се измерва в литри вода, които устройството може да изтегли от въздуха за 24 часа. Той трябва да бъде съобразен с големината на помещението и степента на влажност:

  • Малки помещения (до 20 кв.м): капацитет от 5-10 литра на ден.
  • Средни помещения (до 50 кв.м): капацитет от 10-20 литра.
  • Големи помещения (над 50 кв.м): капацитет над 20 литра.

2. Размер на водния резервоар

Резервоарът за вода определя колко често ще трябва да изпразвате уреда. По-големите резервоари позволяват по-дълга работа без прекъсване. Ако не искате често да го изпразвате, може да изберете модел с опция за отводняване чрез маркуч директно към канал.

3. Ниво на шум

Ако ще използвате влагоуловителя в жилищни помещения като спалня или дневна, нивото на шум е важен фактор. Модели с ниво на шум до 35-45 dB са сравнително тихи и подходящи за такива пространства.

4. Разход на електроенергия

Консумацията на енергия зависи от мощността и работния режим. Модели с функция за автоматично изключване при достигане на желаното ниво на влажност пестят енергия.

5. Допълнителни функции

  • Регулиране на влажността: Важно е да можете да настроите желаното ниво на влажност в помещението.
  • Хигрометър и дисплей: Някои модели имат вграден хигрометър и дисплей, които показват текущото ниво на влажност.
  • Филтрация на въздуха: Някои влагоуловители предлагат и филтри за прах, бактерии или миризми, които подобряват качеството на въздуха.

6. Мобилност и дизайн

Ако планирате да местите влагоуловителя между различни помещения, е добре да изберете лек и компактен модел с колелца и дръжка за по-лесно преместване.

7. Климатични условия и температурен диапазон

Ако използвате влагоуловителя в хладни помещения (мазета, гаражи), е важно да проверите как се справя при по-ниски температури. Модели с технология за автоматично размразяване са подходящи за такива условия. Все пак имайте предвид, че дори да са указани, че работят над 5 градуса, за да са функционални, битовите влагоуловители изискват температури в помещението над 15 градуса.

Заключение

Най-добре е да изберете влагоуловител, който съчетава необходимия капацитет, енергийна ефективност и удобство за използване. Определете точно нуждите си според помещението и влагата, за да направите оптималния избор.

Различни модели влагоабсорбатори може да видите на www.airexpert.bg

Сушене на дрехи с влагоабсорбатор

Да, възможно е да използвате влагоабсорбатор (влагоуловител) за сушене на дрехи. Това е ефективен метод, особено през зимата или при висока влажност, когато естественото изсушаване в затворено помещение е бавно. Влагоабсорбаторът може да ускори процеса на сушене, като намали влажността в стаята и изтегли влагата от дрехите. Ето няколко съвета как да използвате влагоуловител за тази цел:

1. Поставете дрехите в малко помещение

Най-добре е да сушите дрехите в малка стая, защото влагоуловителят ще изсуши въздуха по-бързо и ефективно. Затворете вратите и прозорците, за да задържите влагата вътре.

2. Позициониране на влагоабсорбатора

Поставете влагоабсорбатора възможно най-близо до дрехите, които сушите. Това ще ускори извличането на влагата от тъканите.

3. Настройка на мощността и влажността

Някои модели влагоуловители имат режим за сушене на дрехи (laundry mode), който работи на по-висока мощност и с цел по-бързо понижаване на влажността. Ако уредът няма такъв режим, може ръчно да настроите по-ниско ниво на желаната влажност (под 40%), за да ускорите процеса.

4. Използвайте в комбинация с вентилатор

Ако искате да увеличите ефективността, можете да включите вентилатор (или климатик на силно обдухване), който да раздвижва въздуха около дрехите. Това ще помогне на влагоуловителя да улавя влагата по-бързо.

5. Честота на изпразване на резервоара

Тъй като по време на сушенето на дрехите влагоабсорбаторът ще извлича значително количество вода от въздуха, резервоарът ще се пълни по-бързо. За да избегнете прекъсване, може да използвате влагоуловител с функция за постоянно отводняване (с маркуч към канал ако това е възможно).

6. Предимства на сушене с влагоуловител

  • По-бързо сушене: Влагоуловителят ускорява процеса на сушене на дрехите, като извлича излишната влага от въздуха.
  • Предотвратяване на мухъл: Намалявайки влажността в стаята, влагоабсорбаторът предотвратява образуването на мухъл и плесен.
  • Намаляване на миризмите: Изсушаването на дрехи в затворено помещение с висока влажност може да причини неприятни миризми, което влагоабсорбаторът може да предотврати.

В заключение, сушенето на дрехи с влагоабсорбатор е напълно възможно и ефективно решение, особено в затворени помещения или при неблагоприятни климатични условия.

Различни модели влагоабсорбатори може да видите в сайта ни на www.airexpert.bg

Как да се справим със сухия въздух?

През зимата има два основни проблема свързани с климата у дома. Или е много влажно и се чудим как да се справим с кондензна по прозорците и мухълът по стените, или пък страдате от много сухия въздух и нищо не помага, за да го направите комфортен за обитаване.

Случвало ли Ви се е сутрин да се събудите, носът Ви да е запушен, а гърлото да Ви боли. Спокойно, не сте болни, нямате нужда от капки за нос и бонбони за гърло, а просто въздухът в дома Ви е прекалено сух. Когато човек има малко дете обикновено мисли за тези неща много по-внимателно, следи температурата и влажността, но когато става въпрос за собственото му здраве може да е много невнимателен. Ако имате проблем със сухия въздух, това не е нещо, което да пренебрегнете, защото макар и да не е толкова опасно колкото ако имате прекалено влажен въздух отново може да повлияе неблагоприятно на здравето Ви.

Симптоми на много сухия въздух:

  • Запушен нос
  • Пресъхнало гърло
  • Напукани устни
  • Суха кожа по тялото
  • Наелектризирана коса
  • Високи нива на статично електричество
  • Повишено запращяване

Как се определя влажността на въздуха?

Всички знаем, че по-топлия въздух се усеща и по-влажен, това е защото топлият въздух съдържа по-голямо количество водни пари. Например при 20 градуса по C, един кубичен метър въздух може да побере не повече от 18 грама вода. При 25°С, той може да съдържа 22 грама вода. За да се чувствате комфортно относителната влажност при 25°С трябва да съдържа около 12-13 грама вода, или около 60%. Колкото по-ниска е относителната влажност на въздуха, толкова по-лесно може да се изпари влагата от кожата ни и толкова „по-охладени“ се чувстваме. За това лятото вместо да намалявате непрекъснато температурата на климатика, може просто да включите dry режима, който да намали влажността на въздуха. Ако температурата в дома ви е 21 градуса по С, а влажността е 10 процента, вие я усещат като 18 градуса по С! Докато влажност от 70 % предизвиква усещане за околната температура, като при 24 градуса.

Специалистите са изчислили, че най-комфортна и здравословна е средата у дома, когато се поддържа относителна влажност на въздуха, която е в рамките на 40-60% влажност. Поради тази причина поддържането на оптимална влажност през зимата не само ще премахне горните симптоми, който Ви създават дискомфорт, но и Ви кара да усещате температурата като по-ниска.

Зимата е трудно да поддържате въздуха влажен, особено когато се отоплявате с парно или отоплителни уреди с нагревател. При климатиците степента на изсушаване е по-ниска, а ако има и йонизатор, то определено няма да имате проблем с влажността на въздуха в дома Ви. Но как да се справите с проблема?

Поставянето на открит съд с вода е най-лесното, което може да направите, проблемът тук е, че не е ефективен метод за всеки тип отопление. Може да пробвате и с повече растения в стаята, като азалията, драцената, спацифилума или пък алое вера, но те са добро решение само когато се нуждаете от лека корекция на влажността. Ако проблемът наистина е сериозен и дори дървените мебели и книгите Ви са започнали да се напукват, то имате нужда от ефективно решение каквото е овлажнителят за въздух.

На пазара могат да се намерят три типа овлажнители за въздух:

  • Изпарител
  • Парен овлажнител
  • Ултразвуков овлажнител

Степента на изпарение зависи от влажността, колкото по-ниска е влажността на въздуха толкова по-голяма ще е степента на изпарение.

Първите два са близки по начина на действие, като при първия изпарението зависи от степента на влажност, а при втория сами може да регулирате влажността в помещението. Освен това при парния може да се добавят и различни етерични масла, като по този начин той се превръща в уред за ароматерапия. При парния овлажнител отново има два вида, първият е с нормална топла пара, а вторият и по-предпочитан е със студена пара. Има и модели с вграден йонизатор, като е доказано благоприятното въздействие на отрицателно заредените йони върху здравето на човека. Според изследванията те трябва да са в отношение 1:2 положителни към отрицателни, за да се чувства човек добре, ако нивата им са прекалено ниски може да изпитвате умора и главоболие, дори след сън.

Третият вид овлажнител за въздух е работи чрез ултразвук и обикновено тази технология се нарича ultrasonic. При ултразвуковия овлажнител за въздух се използва метална пластина, която вибрира при ултразвукова честота, с помощта на пиезоелектричен датчик. Така тя изтласква водата от резервоара, а специален пулверизатор я превръща във фина мъгла от капчици (около един микрон в диаметър) която бързо се изпарява във въздушния поток.

Плюсът на този тип овлажнители е това, че някои модели имат система за филтриране на въздуха, който преминава през тях и така играят роля и на пречиствате.

За какво да следите, когато избирате овлажнител за дома?

  • За какво помещение е
  • Колко е вместимостта на уреда
  • Какъв е капацитета му на овлажняване
  • Каква е консумацията му на електричество
  • Какви екстри има
  • Какви са нивата на шум

При повечето освежители за въздух е препоръчително да се използва преварена или дестилирана вода, за да не се натрупва котлен камък. Някои от уредите имат и филтър за деминерализация на водата, но за това трябва да следите допълнително.

Трябва да знаете, че както с всяко нещо и с използването на овлажнителя на трябва да се прекалява. Добре е да следите нивата на влажност в стаята, за да не минат здравословната граница и да стимулирате появата на мухъл по стените от прекомерната употреба на уреда. Ако пък имате проблем с влагата то непременно прочетете този материал по темата с полезни съвети как да се справим с влагата у дома.

Голямо разнообразие от освежители за въздух може да разгледате на нашия сайт.

Адсорбционни влагоуловители, адсорбционно сушене

Този метод се основава на извличането на влагата от въздуха чрез попиването и от хигроскопичните материали. За изсушаването по този начин др използват адсобционни влагоуловители. Най-важния елемент на влагоуловителя DanVexе въртящ се барабан (ротор), заедно с трансмисионния възел, вентилатора, нагряващия елемент и филтъра.

1 – филтър;
2 – влажен въздух;
3 – ротор (барабан);
4 – изсушен въздух;
5 – вентилатор;
6 – регенериращ въздух;
7 – нагревател;
8 – горещ регенериращ въздух;
9 – влажен регенериращ въздух

За изработката на барабана най-често се използва съответно профилиран алуминий (образуващ осеви капиляри), повърхността на който е покрита с валгопопиващо вещество. Такава коснтрукция позволява значително да се разшири попиващата повърхност. Ротора се задвижва от електродвигател чрез предавка (най-често лентъчна). Той се разделя на изсушаващ и регенириращ сектор, в резултат на което зад ротора се задържа изсушения въздух. Въртейки се, барабана осигурява попадането на овлажнения хигроскопичен материал в регенириращия сектор, където през ротора преминава горещ въздух, събирайки влагата, която след това се извежда навън.
Адсорбиращия състав на ротора издържа на голям брой адсорбционно-регенериращи цикли, затова роторите са с изключително дълъг живот.

Към положителните свойства на ротора могат да се отнесат неговата здравина, възможност за самопочистване. Огромен плюс на изсушаването по този начин е възможността за сушене на въздуха без неговото охлаждане или нагряване, както и изсушаване на въздуха при температури под 0 C.

10 неща, които трябва да знаете за влагата!

1.Вашият дом образува влага и то доста!
Всяко домакинство произвежда влага чрез готвене, миене, къпане или упражнения. Дори дишането образува влага във въздуха. Вашето семейство и домашни любимци носят много литри вода във Вашия дом всеки ден. Влагата също може да навлезе в дома Ви от почвата през мазето или през прозорците, когато навън е много влажно.

2.Твърде високата влажност не е здравословна!
Влажността е важна за здравето ни. За да се чувствате комфортно е необходимо нормално ниво на влажност. Въпреки това твърде много влага във Вашия дом може да причини големи проблеми и дори отрицателно да повлияе на Вашето здраве. Микроорганизмите, които се формират при влажни условия са опасни, тъй като те могат да предизвикат алергии и астматични състояния.

3.Много ниска влажност.
Ниската влажност може от своя страна да има неприятен ефект. Кожата Ви може да се чувства суха, устните Ви да започнат да се свиват и очите Ви да започнат да сърбят. Възпалени очи, затруднено дишане и болезнени синуси са често срещани проблеми, причинени от прекалено сухия въздух. Това е особено вярно през зимата, когато външният въздух е много сух. Климатизираните помещения, включително и офисите са също добре познати “сухи зони”.

4.Буболечките и мухъла обичат влажния Ви дом.
Буболечките се развиват най-добре във влажни условия. Праховите акари особено харесват температури 23-27 градуса по целзий и високи нива на влажност 70-80%. По данни от проучвания популациите на кърлежи спират да растат и започват да изчезват, когато нивата на относителна влажност спадат под 60%. Климатичните инсталации са доказали, че намаляват алергените в домашни условия като понижават температурата и относителната влажност на въздуха. Мухълът обича влажните условия. Когато относителната влажност е по-висока от 80%, мухълът вероятно ще се образува в повече от 50% от времето. Неговите спори е известно, че допринасят за развитието на астма при децата и причиняват алергии.

5.Влагата е номер 1 убиец на електрониката.
Излишната влага може не само да увреди здравето Ви, но и да повреди Вашите вещи. Електрониката е особено податлива на щети от конденз. Влагата може да корозира контактите вътре и да намалите съпротивлението на изолацията, което може да причини късо съединение. При внасянето на електрически уреди от Вашия студен гараж или сутерен се образува влага от температурната промяна. Винаги ги оставяйте да се приспособят към климата в жилището преди да ги включите.

6.Зимата е влажен сезон за домовете.
Въздухът често е студен и сух през зимата. Докато устните, кожата и ноктите Ви страдат поради цялата зимна суша, къщата Ви може да страда от последиците от излишната влага, защото се случват две неща: Зимата е отоплителният сезон. Затваряме прозорците си и намаляваме вентилацията и циркулацията на въздуха в домовете си за да се пазим от студа. В същото време дъждът и снегът могат да увеличат количеството влага влизаща в дома Ви през обширни помещения, мазета и стени. Тъй като по-малко влага излиза от дома Ви, влажността е него може да започне да расте. Друго, което се случва е, че части от Вашия дом, които са в пряк контакт със студения въздух са по-хладни от въздуха вътре. Това например са единични прозорци и стени с ниска изолация. Температурната разлика с топъл, влажен въздух отвътре може да доведе до продължително кондензиране на тези студени повърхности. Цялата тази влажност ще привлече растежа на мухъл и ще причини петна от влага.

7.Вентилацията е от съществено значение.
Особено помещения, които произвеждат много влага като бани, кухни и спални се нуждаят от много вентилация. В някои помещения просто не е възможно енергийно ефективно да се проветрява непрекъснато. За такива помещения има чудесни решения, като например вентилационни клапи за дограма или влагоуловители.

8.Влажността винаги е относителна.
И така, какво точно е “влажност”. Влажността е количество влага или водни пари във въздуха. Толкова просто. Обикновено обаче сте чували термина “относителна влажност”. Защо “относителна”? Тъй като максималното количество вода, което въздухът може да задържа, зависи от температурата на въздуха. Относителна влажностот 100% означава, че въздухът съдържа максималното количество вода, което може да се задържи при конкретната температура. По-топлият въздух може да задържи повече вода отколкото хладният. И така, какво се случва, когато топлият влажен въздух се охлади? По-студеният въздух може да държи по-малко влага и може да “изпусне” част от нея. Това се случва най-лесно, когато топъл влажен въздух влиза в контакт със студена повърхност (например студена бутилка безалкохолно през лятото или прозорци през зимата). Водата, освободена от въздуха по този начин се нарича “конденз”, което може да причини сериозни проблеми във Вашия дом.

9.Идеалното ниво на влажност е 40-60%
Мненията за идеалното ниво на относителна влажност в дома Ви варират до известна степен. Обикновено се смята, че е най-добре да бъде в диапазона от 40-60%. Преминаването извън този обхват за кратък период от време не е вероятно да Ви причини дискомфорт. Негативните ефекти е най-вероятно да възникнат, когато часто от Вашия дом са постоянно изложени на висока влажност.

10.Влажността може да се контролира.
Има много решения, които могат да Ви помогнат да поддържате здравословна влажност и да нямате проблеми с влагата. При проблеми с фасадата на някои стени на Вашия дом е важно да предприемте саниране тъй като подобен проблем е невъзможно да се реши генерално отвътре. След това можете да използвате уред за наблюдение на вътрешния въздух и съответно да се снабдите с влагоуловител или овлажнител на въздух според нуждите на Вашия дом.

Помощ! Плесен вкъщи! Има ли решение ?

Плесените са естествена част от живата природа. Техни спори са навсякъде около нас, включително и у дома. Обикновено те са безобидни. Когато обаче тяхната концентрация надхвърли определена стойност, може да се стигне до здравословни проблеми за обитателите.

За да се развиват, плесените се нуждаят от много влага.

Източници на влага в жилището са:
1. Директен приток на влага през повредени покриви, пукнатини в стените, мокри мазилки и стени след ремонти или ново строителство, дефекти във водоотводните системи и др.
2. Недостатъчно отвеждане на излишната влага от жилищата чрез направилно отопление и проветрение, образуване на конденз по студени стени и прозорци, вследствие на топлинни мостове поради неправилно полагане на изолация и монтаж на дограма.

Много често обитателите на жилища сами допринасят за повишената опасност от поява на плесени, когато след пране, къпане, отглеждане на стайни растения се повишава влажността на въздуха и едновременно с това поради енергоспестяващи мероприятия се повишава изолацията на жилищата. Влажността на въздуха у дома не трябва да надвишава за продължително време 65-70% , а непосредствено покрай стените – 80%.

Възникващата в жилището влага трябва да се изведе навън чрез засилено проветряване или чрез професионални влагоуловители, които може да откриете в нашия сайт www.airexpert.bg

Какво да правим при навлажнени стени и тавани

Има много причини за навлажнените стени или тавани – забравен отворен прозорец, пропукана тръба или пък счупена керемида на покрива. От всичкото това щетите са най-вече по мазилката, боята или тапетите – появяват се неприятни петна, тапетите пожълтяват, а мазилката и шпакловката започват да се ронят и трошат.

Важно е да се отбележи, че преди да поправим щетите от водата, първо трябва да отстраним причината за овлажняването, за да има траен ефект трудът ни. Ако има спукана тръба например, трябва да се смени и да се остави известно време стената или тавана да изсъхне.

С помощта на шпатула трябва да се премахне напуканата боя, трошливата мазилка и/или тапета. След това шпакловайте повредените и почистени места и шлифовайте изсъхналата след това повърхност с фина шкурка за гладкост. След това може да залепите нов тапет, или да боядисате мястото в съответния цвят.

Проблемът обаче може да е по-голям, ако петната са не от вода, а от нещо мазно или ръжда. Тези места трябва да се почистят по-сериозно и да се обработят със специална изолираща боя, преди да добият вида, който ние искаме.

Съвети за премахване на мухъл

Едно от най-досадните и неприятни неща в една къща е появата на мухъл. Появата му в жилището ни обикновено означава проблем, чието решение не е толкова елементарно. В момента навсякъде се продават различни препарати, с които след като напръскате, мухълът изчезва. Това обаче в повечето случаи има краткотраен ефект и ако проблемът не е отстранен, досадните петна ще се появят отново.

И отново тук най-важното решение на проблема е да се открие причината за появата му. Най-честата причина са незапушени фуги при строежа, или други пукнатини, през които лесно прониква влага отвън. Ако пукнатините те не са забелязани навреме, а сме ги покрили с тапети или латекс, рано или късно досадните петна ще се появят, за да ни напомнят за грешката ни.

Ако наистина имаме незапушена фуга, е добре да я поправим – може да се запълни със силикон или с друга специална смес. След това вече мухълът може да се премахне чрез препарат. Като отстраним досадната плесен по стените, се налага да обработим мястото. Хубаво е това да стане отново с изолираща боя, след което отгоре да се постави нов тапет или да се боядиса.

Конденз във вътрешността на строителните елементи

При конденз във вътрешността на строителните елементи, ключовият термин е дифузия на водните пари. Съдържащите се във въздуха водни пари и неговата температура образуват определено налягане на водните пари. Тъй като налягането на водни пари в сградите и навън на открито е различно, съществува естествен стремеж тази разлика между вътре и вън да бъде изравнена. Налягането на водните пари преминава през строителните елементи, в повечето случаи от вътре навън. Този процес се нарича дифузия на водни пари. Когато температурата на вътрешният и на външният въздух се отличават силно една от друга, намалява и температурата в отделните слоеве на строителната конструкция пропорционално на тяхното съпротивление на топлопреминаване.

Да се върнем обратно на проблема с кондензирането на водните пари. Както вече разбрахме – с намаляване температурата на въздуха се увеличава неговата относителна влажност. Когато тя достигне 100% в строителният елемент се образува конденз. Ако този процес продължи във времето, строителният елемент се пропива с вода и прогизва. За да се предотврати образуването на конденз във външните стени следва, проникващите в строителният елемент от топлата страна водни пари да не бъдат повече от излизащите във външният въздух от другата студена страна.

Следното трябва да се вземе под внимание, при подредбата на отделните слоеве строителни материали при разреза на една външна стена:

– от вътрешната страна на стената предимство носят материалите с по-голямо число на дифузно съпротивление на водни пари (пароплътни), тъй като те възпрепятстват навлизането на водните пари и тяхното преминаване в голям обем до външните слоеве на стената

– от външната страна на стената трябва да бъдат избирани материали с ниско число на дифузно съпротивление на водни пари (дифузионно отворени). По този начин през зимата, водните пари няма да бъдат задържани в конструкцията и ще могат да преминават във външният въздух.

– слоевете в разреза на стената трябва да бъдат подредени така, че техните числа на дифузно съпротивление на водни пари да намаляват от вътре навън, а съпротивленията им на топлопреминаване да нарастват

Специален случай: влага в маза през лятото

Образуването на мухъл в мазата обаче, не произтича от неправилно проветряване. През лятото, при висока влажност на въздуха и горещини до над 35°С, топлият и влажен въздух прониква през отворените (с цел проветряване) прозорци в относително студената маза и кондензира по студените повърхности и образува идеална среда за развитие на мухъл.

От това следва, че през лятото, при нашите климатични условия не трябва да бъде проветрявано. В този случай помага само машинно обезвлажняване или познатата от едно време смес от сол и пясък, която поема влагата от въздуха.

Конденз по повърхността на строителните елементи

Въздуха винаги съдържа в себе си определено количество на газообразни водни пари. Процентното съдържанието на водни пари във въздуха се нарича относителна влажност на въздуха и може да бъде различно висока (20%, 50% и т.н.). При постоянно количество на водните пари във въздуха и покачване на неговата температурата относителната влажност на въздуха намалява. Същото важи естествено и в обратният случай – при намаляване на температурата на въздуха, относителната влажност на въздуха се увеличава. В един момент тя достига 100%.

Това е момента в който водните пари се превръщат в течност. Колкото по-ниска е температурата, толкова по-бързо се достига до това състояние. Всички познаваме този ефект, когато се извади бутилка от хладилника и тя за кратко време се покрие с капчици вода. Тази вода идва от въздуха около бутилката, който се охлажда от нея и не може повече да задържи съдържаща се в него влагата и я отдава на повърхността. Същият ефект се наблюдава, когато топлият въздух в помещението попадне върху студена повърхност – както например в мазата или при неизолирани или недостатъчно изолирани строителни елементи.

Влагата кондензира много често и върху повърхности в жилището, които не се достигат от затопленият от парното въздух: зад шкафове, ракли и гардероби, които стоят плътно до стената. Ако тази стена и също така външна стена, ситуацията се влошава многократно. Най-простият метод да се предотврати образуването на конденз е проветряването. При него „отработеният“ въздух се подменя с пресен.

Това не означава нищо друго, освен, че относителната влажност на въздуха бива понижена. Стайният въздух поема вода по време на пране, къпане, миене, готвене, дишане и потене. Посредством проветряването се транспортира навън влажният въздух и се подменя със сух въздух от вън. Нормално ние живеем при температура от 21°С и 55% относителна влажност на въздуха.

Образуване на конденз

Когато водата кондензира, се говори за образуване на конденз. Конденз може да се образува както по повърхността на строителните елементи, така и във тяхната вътрешност. Последствията са прогизнали строителни материали (особено топлоизолационни материали на база вата), намалено топлинно изолиране, образуване на мухъл и в крайна сметка строителни щети.

Когато влагата идва отвътре

Много често влажни места се образуват в следствие на кондензация на влагата съдържаща се във въздуха по студени повърхности. Причината за това е лошо проветряване и/или лоша топлоизолация. Заедно с лошата фасадна топлоизолация и недостатъчната парна преграда, съществуват още няколко проблемни места, като например стърчащи бетонни и стоманени конструкции на балкони и стълби.

Също така, често влагата нанася щети и по щурцовете на прозорците в следствие на тяхното недостатъчно топлинно изолиране. Втората причина за влажни стени се крие, както споменахме в неправилното и недостатъчно проветряване. То е от изключителна важност най-вече там, където е на лице много вода – например в кухните и баните. Също така слабо отопляеми сервизни помещения и мазета са застрашени при неправилно проветряване.

Не трябва да се подценява също така и влиянието на влагата от растения, домашни животни или спящи хора, които за една нощ отделят от половин до един литър течности посредством потене или дишане. Всички тези опасности, могат да бъдат предотвратени само посредством правилно проветряване.

Когато влагата идва отвън

Влагата прониква отвън в повечето случаи когато нещо счупи, запуши, скъса или не е направено както трябва. Това може да е изместена или повредена керемида или пропускащ плосък покрив.

Често прониква дъжд през цепнатини и отвори на връзките на комините или покривните прозорци. Един запушен или повреден улук е в състояние за много кратко време да наводни фасадата.

Пукнатини във фасадата са уязвими при странични дъждове и постепенно овлажняват стената все повече и повече, с което топлоизолационният ефект намалява драстично. Това води до изстиване на вътрешните стени до такава степен, че влагата и мухълът по тях са програмирани. Много опасни са малките течове в тръбопроводите, когато са на такова място, което не се вижда и когато останат дълго време неоткрити.

Сполучливо овладени течове и овлажнявания също могат да имат по-късно неприятни последици, ако подовите покрития и изолация не са изсушени внимателно и правилно. Малко влияние има собственика при наводнение на мазата. За да се предотврати появата на мухъл след това, трябва обаче възможно най-скоро след това да се започнат мерките по нейното подсушаване. Много често причината за мухъл в мазата е лошо направена хоризонтална и периметърна хидроизолация на фундамента.

По какви пътища влагата влиза в нашето жилище?

От покрива до мазата има множество възможности, които позволяват на влагата да проникне в нашето жилище.

Влага от външни влияния:

– запушени или неуплътнени улуци
– изместени или повредени керемиди
– дефектни връзки с комини или тавански прозорци
– течове от водопроводи или канализация
– липсваща или повредена хоризонтална хидроизолация срещу просмукваща се капилярна влага
– наводнения, спукани тръби, приливни дъждове
– липсваща или повредена (периметърна) хидроизолация на подземните стени
– странични дъждове и течаща вода в биоактивната зона (започва 50 см под земята и се простира във височина до 40 см над почвата)

Кондензираща влага:

– конденз в параната преграда
– влага в издишваният въздух и потенето на хората
– студени вътрешни стени
– топлинни мостове на балкона и щурца на прозореца
– готвене, къпане, пране
– тръбопроводи за студена вода и вентилационни канали
– растения и животни

Откъде идва влагата в жилището ?

Това е един най-често задаваните към нас въпроси.

Влагата в жилището изглежда е един от най-големите проблеми за голяма част от хората в днешно време. При това сама по себе си тя не е опасна – опасен е мухъла, който намира идеалната си среда за развитие по влажните стени, подове и тавани.

Той предизвиква болести по дихателните пътища, алергии и кожни заболявания. За да не се стига до там – влагата трябва да остане навън или колкото се може по-скоро да бъде отведена там. С тази цел това кратко въведение в строителната физика ще ви помогне да разберете, откъде идва влагата.

Избор на влагоабсорбатор

Екипът на airexpert.bg ще Ви съдейства в избора на устройства и препарати в борбата срещу влагата, мухъла и плесента.
Моля разгледайте нашите секции и ако имате нужда от допълнителни разяснения не се колебайте да ни потърсите на посочените в раздел контакти телефон и email.

Благодарим Ви!

Избор на влагоуловител

Екипът на airexpert.bg ще Ви съдейства в избора на устройства и препарати в борбата срещу влагата, мухъла и плесента.
Моля разгледайте нашите секции и ако имате нужда от допълнителни разяснения не се колебайте да ни потърсите на посочените в раздел контакти телефон и email.

Благодарим Ви!

Как да предотвратим появата на мухъл?

Екипът на airexpert.bg ще Ви съдейства в избора на устройства и препарати в борбата срещу влагата, мухъла и плесента.
Моля разгледайте нашите секции и ако имате нужда от допълнителни разяснения не се колебайте да ни потърсите на посочените в раздел контакти телефон и email.

Благодарим Ви!

Мухъл и влага , има ли начин да се справя?

Екипът на airexpert.bg ще Ви съдейства в избора на устройства и препарати в борбата срещу влагата, мухъла и плесента.
Моля разгледайте нашите секции и ако имате нужда от допълнителни разяснения не се колебайте да ни потърсите на посочените в раздел контакти телефон и email.

Благодарим Ви!

Как да се избавим завинаги от мухъла и влагата?

Екипът на airexpert.bg ще Ви съдейства в избора на устройства и препарати в борбата срещу влагата, мухъла и плесента.
Моля разгледайте нашите секции и ако имате нужда от допълнителни разяснения не се колебайте да ни потърсите на посочените в раздел контакти телефон и email.

Благодарим Ви!

Как да се отървем от мухъла в дома си?

Екипът на airexpert.bg ще Ви съдейства в избора на устройства и препарати в борбата срещу влагата, мухъла и плесента.
Моля разгледайте нашите секции и ако имате нужда от допълнителни разяснения не се колебайте да ни потърсите на посочените в раздел контакти телефон и email.

Благодарим Ви!

Как да избегнем появата на конденз и мухъл в жилището?

Екипът на airexpert.bg ще Ви съдейства в избора на устройства и препарати в борбата срещу влагата, мухъла и плесента.
Моля разгледайте нашите секции и ако имате нужда от допълнителни разяснения не се колебайте да ни потърсите на посочените в раздел контакти телефон и email.

Благодарим Ви!

Спасение срещу влагата и мухъла?

Екипът на airexpert.bg ще Ви съдейства в избора на устройства и препарати в борбата срещу влагата, мухъла и плесента.
Моля разгледайте нашите секции и ако имате нужда от допълнителни разяснения не се колебайте да ни потърсите на посочените в раздел контакти телефон и email.

Благодарим Ви!

 

към начало